Hiánypótló kiadvány megjelentetésére vállalkozott a Kincses képeskönyv: Temesvár kötettel az Integratio Alapítvány. A Kincses képeskönyvek sorozat tizedik darabjaként megjelent kötetet az idei Temesvári Magyar Napok keretében mutatták be. A projekt kezdeményezője az alapítvány programfelelőse, Erdei Ildikó, aki szerint csodaszép könyv született. Számos erénye közül kiemelendő, hogy egyszerre művészeti album, ismeretterjesztő könyv, amit gyerekek és felnőttek egyaránt lapozhatnak, így remek ajándék lehet, vagy egy kiemelkedő teljesítmény elismerésére alkalmas díjkönyv.
A Kincses képeskönyvek sorozatnak van egy jól bevált gyakorlata, a Projectograph Kiadó a Temesvárról szóló kötet szerkesztését is ennek megfelelően irányította. Elsősorban Zágoni Bálint és Zágoni Balázs foglalkoztak a kiadó részéről az előkészítéssel. Ahogyan ők mondják, Temesvár régi adóssága volt a sorozatnak, így amikor az Integratio Alapítvány megkereste őket a könyv kiadásának szándékával, örvendtek a lehetőségnek. Az alkotás folyamatát nehezítette, hogy a csapat egyik része Kolozsváron, másik része Temesváron végezte a feladatokat, de nagyon jó hangulatú, közös munka eredménye lett a szép és tartalmas kötet – véli Zágoni Bálint. A külső megjelenésében is impozáns kiadvány illusztrációit Jánosi Andrea készítette, aki régészeti és történelmi szempontból is ellenőrzött, korhű stílusú, ugyanakkor művészi színvonalú rajzokkal járult hozzá a sikerhez.
A Kincses Temesvárban a város története 55 oldalon, 12 fejezetben jelenik meg. Az áttekintés a kezdetekig, tehát a rézkorig nyúlik vissza és a kulturális főváros évével zárul. A korszakokat helyi szakértők bevonásával dolgozták fel úgy, hogy egy 10-12 éves gyermek is élvezettel lapozhassa, és szinte észrevétlenül tanulhasson belőle a város és környéke történetéről. Szépen követhető, hogy a különböző századokban hogyan épült fel például a vár, az első állapotoktól a ma ismert Hunyady várig, de a Bega csatornázásának alakulását is át lehet tekinteni. – Fontos célja a könyvnek, hogy a ma ismert városképhez viszonyítva járja végig az idők során bekövetkezett változások folyamatát. A kötetet olvasva, illetve az utcán sétálva el lehet helyezni, hogy hol mi lehetett, emellett érdekességek, részletek egészítik ki a lényegi ismereteket. Olyan tudott és kevésbé számontartott történelmi tények kerülnek előtérbe, amelyek meglepetéssel vagy büszkeséggel tölthetik el az olvasót. Szilágyi Örzsébet, Kinizsi Pál, vagy Losonczy István mellett a cigánybáróról és Szaffiról is lehet olvasni a könyvben, akikről nem is biztos, hogy tudják az emberek, hogy van temesvári kötődésük. Találni benne információkat például a magyar királyné vizéről éppúgy, mint a temesvári országgyűlésről – foglalja össze a könyv különlegességeit Erdei Ildikó.
Az alkotási folyamatban az olvasmányosság mellett kiemelt szerepet kapott a történelmi hitelesség. A könyv szerkesztésében, ami több mint egy éves munka volt, olyan helytörténettel is foglalkozó szakemberek vettek részt, mint Fodor Enikő, Kopeczny Zsuzsa és Fenyvesi Éva. A szerzők felosztották ugyan maguk között a korokat, mégis úgy kellett megírniuk a szöveges részeket, hogy az stílusában és tartalmában is egységességet mutasson. Ugyanakkor a szöveg és a képek összhangja is folyamatos egyeztetést igényelt. Ennek érdekében kéthetente ültek össze és tárgyalták meg a tennivalókat. Ennek a folyamatnak a szervezője Gecse-Madaras Júlia volt, akinek kapcsolattartó munkája nagymértékben hozzájárult az eredményhez. A szervezési teendők mellett az olvasószerkesztői feladatokat is ellátta. A kötet szakmai lektora Miklósik Ilona művészettörténész volt.
A bemutatót kísérő érdeklődés értékes visszaigazolás az alkotók számára, hogy a lelkesedésük nem volt hiábavaló. -Mi tudtuk, hogy szükség van erre a kötetre és úgy tapasztaltuk, hogy mások is így gondolják – hangsúlyozza Erdei Ildikó, majd hozzáteszi: hogy a Kincses Könyvek sorozat Temesvárról szóló kiadványát a Magyar Házban található Könyvesboltban lehet megvásárolni, de a Bartók Béla Elméleti Líceum könyvtárában is elő lehet fizetni a könyvre, amelynek az ára 65 lej. A közelgő karácsonyra is szép ajándék lehet.
Varga Márta
{foogallery-gallery-83270}