Dudás József: A Zsombolyán született Thierjung Árpád válogatott labdarúgót Temesváron országos gólkirállyá koronázták

 

Zsombolyán a XX. század első évtizedében nemcsak a gazdasági- és kulturális, hanem a sportéletben is jelentős fellendülés kezdődött. A csinos mezővárosban a futball „vírusa” gyorsan elterjedt, az utcákon és a mezőkön ugyanis 1901. és 1905. között egyre többen fociztak, akik közül a vakációzni külföldről hazajött egyetemisták javaslatára 1909-ben megalakították a Zsombolyai Sport Egyletet (ZsSE), amely sikeres példáját követve 1911-ben a Floriani SE-ben és a Kereskedelmi és Iparos Körben (ZsKIK), 1912-ben pedig a Testgyakorlók Körében (ZsTK) tartottak avatóünnepséget, amely labdarúgócsapata 1912–1914. között Magyarország II. Ligájában, 1920–1922. között pedig a szerbiai bánsági ligában játszott. A ZsTK 1924 után Hertha néven működött. Labdarúgócsapattal indult 1921-ben a Zsombolyai Munkások Sportegyesülete is, amely hat év múlva egyesült a ZsSE-vel.

Thierjung Árpád fiatalon

A klubokban tehetséges futballisták hosszú sora sajátította el az egyre népszerűbbé vált sportág alapismereteit és lépett az érvényesülés útjára. Közéjük tartozik nemcsak a helység, hanem Románia minden idők egyik legtechnikásabb és legeredményesebb játékosa, Thierjung Árpád is, aki Zsombolyán 1914. május 2-án született. Thierjung Nicolaus kereskedő, kocsmáros és Thierjung Barbara (született Decker) fodrásznő negyedik gyermekeként jött a világra. A focizás művészetét a poros utcákon, rongylabdákkal sajátította el. Változás az életében tízéves korban, 1924-ben történt, amikor egy tehetségkutató felfigyelt az ügyesen cselező és gyorsan támadó fiúra, akit leigazolt a ZsSE törpecsapatába, ahonnan rövid időn belül a klub ifjúsági gárdájába került. Figyelemmel kísérte és tanulmányozta a felnőtt csapat tagjainak játékát, amelynek a kerületi bajnokságban olyan ismert temesvári klubok voltak az ellenfelei, mint például a Kinizsi, a TMTE és a TAC. Tizenhat éves volt, amikor a ZsSE felnőtt együttesének tagjaként kezdett futballozni.

Technikás és eredményes játékával nemcsak a kerületi bajnokság mérkőzésein, hanem a Zsombolyán sorra került barátságos találkozókon, többek között a Bukaresti Juventus, a Temesvári Ripensia, a Temesvári Kinizsi, a Nagyváradi Crisana és a Kolozsvári Universitatea elleni meccseken is kitűnt. A legismertebb hazai kluboktól kapott szerződési ajánlatot. Miután elutasította például az országos bajnok Ripensiát, 1935. nyarán a gyengébb együttessel rendelkező Kinizsihez igazolt, amelyben négy hónapi kitartó edzés után a kezdőcsapat tagja lett. A lila-fehér klub színeiben profi focistaként A-osztályú bajnoki mérkőzésen először 1935. november 3-án játszott, amikor az Aradi Gloria elleni 3–2 arányú győzelemmel végződött meccsen két gólt szerzett. Mivel a remek bemutatkozás után a jó folytatás sem maradt el, nemcsak hazai élvonalbeli kluboktól, hanem külföldi csapatoktól is kapott szerződési ajánlatot. Miután rendre elutasította a franciaországi és a magyarországi átigazolási lehetőségeket, a Kinizsi színeiben folytatta tevékenységét. Nem bánta meg, mert az 1937–1938. évi idényben 22 találattal elhódította az országos gólkirály címet, megelőzvén az A-osztályú bajnokság legeredményesebb labdarúgóinak rangsorában az olyan ismert sztárokat, mint például Dobay István, Marksteiner Béla, Silviu Bindea, Gheorghe Ciolac (mind a négy Ripensia), Bodola Gyula (Bukaresti Venus), Barátky Gyula (Bukaresti Rapid). A lila-fehér focirajongók emlékezetében sokáig maradt az 1937. szeptember 19-én sorra került Kinizsi – Nagyváradi NAC A-osztályú találkozón aratott 7–3 arányú győzelem is, amelyhez a Temesváron gólkirállyá koronázott Thierjung Árpád rekordnak számító hat góllal járult hozzá. A nagyszerű teljesítményt ötven év múlva Gheorghe Hagi állította be.

A gyenge játékoskerettel rendelkező és súlyos pénzhiánnyal küzdő Kinizsi 1939-ben a klubvezetők és az 1938. évi gólkirály erőfeszítései ellenére kiesett az A-osztályú-bajnokságból, aminek következtében a legjobb játékosok eltávoztak a lila-fehér csapatból. Közéjük tartozott Thierjung Árpád is, aki miután rövid ideig a Temesvári CAMT együttesét erősítette, az oltyán városba került, ahol 1940–1944. között a Krajovai FC színeiben szerepelt. Sajnos, a második világháború beleszólt a labdarúgók tevékenységébe. Noha a bajnokságok gépezete hosszabb-rövidebb megszakításokkal a háború alatt is működött, a Román Labdarúgó Szövetség határozata szerint az 1941 ősze és 1944 tavasza között rendezett három bajnoki idényt hadibajnokságként könyvelte el, aminek következtében az A-osztály első helyezettje nem országos-, hanem hadibajnokként került a hazai futball történetébe. Az A-osztályú csapatok számára rendezett 1942–1943. évi bajnoki idény rangsorának élén Thierjung Árpád csapata, a Krajovai FC végzett. Az együttes két legeredményesebb játékosa a temesvári Kovács József, a Ripensia és Thierjung Árpád a Kinizsi korábbi játékosa volt, aki 23, illetve 13 találattal a góllövők országos rangsorának első és harmadik helyére került. A két kiváló focista csak részben örült a sikernek, mert hadibajnok címet kapott, annak ellenére, hogy a bajnokság egyetlen fordulóját (22) és mérkőzését sem halasztották el, tehát teljes bajnoki idényre került sor. A hadibajnokság a háború miatt 1944 márciusában szakadt félbe, amikor a Krajovai FC játékosai visszatérhettek szülőföldjükre. Thierjung Árpád az 1947–1948. évi idényben folytatta labdarúgó tevékenységét, amikor a megszűnés előtt álló Ripensiával a B-osztály III. csoportjának 8. helyén végzett. Az 1948–1949. évi bajnokságban az ugyancsak megszűnéssel fenyegetett, Kinizsivel egyesült CAMT csapatával a B-osztály II. csoportjának 13. helyére került. Aktív futballista pályafutását Zsombolyán fejezte be, ahol az 1949–1950. évi idényben a Ceramica együttesének tagjaként játszott.

Thierjung Árpád

Thierjung Árpád miután szögre akasztotta a stoplis cipőt hű maradt a labdarúgáshoz, Zsombolyán ugyanis 1950–1969. között edzőként értékesítette tapasztalatait. A törpe- és ifjúsági csapatokban kiváló utánpótlás nevelőnek bizonyult. Sok élvonalbeli futballista az egykori gólkirálynak köszönheti eredményei sportolói pályafutását. Közéjük tartozik többek között Aurel Sunda, a temesvári Poli korábbi csapatkapitánya és edzője, Szél Pál, a Bukaresti Luceafarul és az Aradi UTA kiválósága. A zsombolyai felnőtt együttesek (Unirea, Recolta, Ceramica, CFS) edzőjeként a tartományi szintű bajnokságokban elért győzelmekkel szerzett örömöt a város focirajongóinak.

Thierjung Árpád 1951. július 14-én házasságot kötött a Bözsinek becézett Maczák Erzsébettel. Egyetlen gyermekük, ifj. Thierjung Árpád 1953. november 3-án született. A gólkirály 67 éves volt, amikor 1981. május 29-én szeretett szülővárosában, Zsombolyán örökre lehunyta a szemét. A tisztelet és elismerés jeléül, 1999. óta a Ceramica-pálya (volt ZsSE) a Thierjung Árpád nevet viseli, a stadion főépületére elhelyezett márvány emléktábla pedig büszkén hirdeti, hogy itt játszott a nemzetközi hírnévnek örvendő futballista.

A Zsombolyai ZsSE labdarúgócsapata. Alsó sor, jobbról balra a második Thierjung Árpád

 

A szöveg a Mindenki Kalendáriuma helytörténeti évkönyvben, a Heti Új Szó szerkesztőségének gondozásában jelent meg.
Főszerkesztő: Graur János
Tördelőszerkesztők: Lázár Ildikó és Nemes Gabriella
Grafika: Szabó Csilla
Kiadja a Reflex Kft.
Kiadóigazgató: Makkai Zoltán