A tavaszhoz hasonlóan ilyenkor is gyorsan, mondhatni hirtelen alakul át a természet.
Szeptemberben megkezdődik a közép-európai erdő két, talán legjelentősebb eseménye, ilyenkor ugyanis Európa legnagyobb testű szarvasféléje, a jávorszarvasé és az ezüstérmes gímszarvasé a színpad: megkezdődik a nászidőszakuk. Ilyenkor, nem csak gyakrabban lehet őket látni, de főleg a kisebb, de hangosabb gímszarvast gyakran lehet hallani, amint erős, bőgő hangjával harcra hívja a vetélytársait, de a teheneket is megpróbálja elcsábítani. A nagyobb méretű jávorszarvas bika, de a tehén is ilyenkor egy jellegzetes, furcsa, síró orrhangon hívja a fajtársait, akár harcra, akár szerelemre. Ennél a fajnál a nőstények ugyanúgy harcot vívnak, mint a lapátagancsú bikák.
Szeptemberben még tart a bölények násza, és ilyenkor, főleg a hónap vége fele, már gyakrabban kezdjük látni Európa legnagyobb szárazföldi emlősét, a Lengyelországban elhelyezett Európai Bölénykamerán.
Októberben, mikor a hajnalok, de még a nappalok is hűvösebbre fordulnak, a dámszarvas, Európa másik, a jávorszarvasnál jóval kisebb lapátosa, elkezdi a barcogásnak nevezett nászát. Ő azonban nem űzi, kergeti a teheneket, és nem is szoktuk látni ezt az eseményt olyan gyakran a webkamerákon, mint a többi szarvasét. Emellett október vége felé megkezdődik a vadetetés, és így bizonyos fajok meglesésének az év legjobb és ígéretesebb szakasza is.
November kezdetével már nem bőgnek, barcognak, üzekednek a szarvasfélék. Ilyenkor, viszont elkezdik a vaddisznók a januárig húzódó nászukat, a búgást, illetve a muflonok a berregésnek nevezett nászidőszakot.
Noha a medvék már elbújnak a közelgő télre való tekintettel, már javában folyik a vadetetés, és rókák vagy időnként farkasok is felbukkanhatnak egyes webkamerákon.
Aki pedig mindezt megmutatja az érdeklődőknek: Andrási Botond, virtuális túravezető.
Részletek ide kattintva érhetőek el.