Gloria Victis − villáminterjú Boros Brigittával

Boros Brigitta profilkep
Boros Brigitta

Október 20−22. között néhány, a történelem iránt érdeklődő diák ismét esélyt kapott arra, hogy részt vehessen a Gloria Victis nevű eseményen, amelyen megközelítőleg 2500 magyar diák volt jelen, hogy megemlékezzen, illetve tisztelegjen az 1956-os események hősei előtt. Az egyik résztvevő Boros Brigitta volt, a Bartók Béla Elméleti Líceum XI. osztályos diákja.

Gergelyfi Beáta: Mi motivált, hogy részt vegyél a rendezvénysorozaton?
Boros Brigitta: Mivel a Rákóczi Szövetség helyi alelnöke vagyok, úgy gondoltam, hogy képviselnem kell a csapatom, azokkal együtt, akik eljöttek velem az eseményre, illetve érdekel a múlt, és az, hogy hogyan is lettünk mi, magyarok, szabadok.

G. B.: Milyen élményekkel gazdagodtál a kirándulás során?
B. B.: Sok újat tanultam: például azt, hogy milyen szőrnyű is volt az az időszak. Meséltek egy olyan történetet, hogy egy gyereket napokon át kínoztak, és azt parancsolták neki, hogy álljon lábra, és kérjen bocsánatot. A gyerek felállt, miután jól elverték, és röhögni kezdett. Mivel még nem volt 18 éves, nem végezhették ki, ezért megvárták a születésnapját, és ennek másnapján felakasztották. Megdöbbentő volt ezt hallani, senkinek sem kívánom, hogy ilyen időszakot átéljen.

G. B.: Szerinted a mai fiatalság képes lenne ilyent tenni a szabadságáért?
B. B.: Én úgy érzem, hogy a mai fiatalság nem igazán lenne képes erre, egyrészt azért, mert nem olyan időszakban élünk, ahol ez fennállna, másrészt azért, mert mindenki elkényelmesedett, és mindenkinek mindegy a nép sorsa.Gloria Victis 2018

G. B.: Milyen eseményekből állt a kirándulás? Mit foglalt magába?
B. B.: Ez egy háromnapos kirándulás volt, Kecskeméten voltunk elszállásolva. Első este Tóth Péter Lóránt előadásán vettünk részt. Ő nagyon érdekes előadásokat szokott tartani, én már harmadjára láttam, és mindig nagyon tetszett. Másnap, 22-én Budapestre mentünk, ahol fáklyás felvonuláson vettünk részt, amelyen az 1956-os eseményekre emlékeztünk vissza. Utolsó nap Ópusztaszerre is elutaztunk, ahol megnéztük a Feszty-körképet, amely egy 200 méteres festmény a honfoglalásról.

G. B.: Ajánlanád a következő generációnak, hogy elmenjen erre az eseményre?
B. B.: Mindenképp ajánlanám azoknak, akiket érdekel a történelem, és tanulni szeretnének a múltról, és az akkor történtekről, hogy hogyan is voltak régebben a dolgok. Nagyon vagány a társaság és a programok is. Mindenképp megéri!

Gergelyfi Beáta

Megosztás