A Tudományos játszóházban játszva lehet tanulni
A tudomány lehet szórakoztató is – ezt igazolta a Bartók Béla Elméleti Líceum legutóbbi programja, az interaktív játszóház, amely az intézményben és partneriskoláiban tanuló mintegy kétszáz felső tagozatos diák számára jelentett élményt.
Erőtér, Robbant-lak, Számsziget, Bit erdő, Zöldsarok és Digitális kilátó – ezek az állomások szerepeltek a Tudományos játszóház térképén, amely az iskola egy-egy termébe kalauzolta a gyerekeket. Itt a különböző műhelyekben izgalmas fizikai, kémiai, matematikai, informatikai, biológiai és fotográfiai ismeretekkel és feladatokkal találkozhattak. Ezek mindegyike aktív közreműködést várt el tőlük, a jó megoldásért cserébe azonban most nem jegyeket, hanem játékos fizetőeszközt, pengőt lehetett kapni, amit aztán a délután végén a Cserebere-műhelyben apró ajándéktárgyakra lehetett váltani. Röviden ez a lényege a Bartók Líceum egyik tehetségprogramjának, ám – amint azt megtudtuk Erdei Ildikó igazgatónőtől – ennél sokkal többről van szó.
-Bármennyire is bonyolultnak tűnik a természettudományok és a matematika világa, a hétköznapjainkban temérdek fizikai, kémiai jelenséggel van dolgunk, napi szinten használjuk a számítástechnika újdonságait és a természettudatos életmódot is egyre többen követik. Az általános iskoláskor az az időszak a gyermekek életében, amikor fontos a természettudományok, a matematika iránti érdeklődés megerősítése. Erre hívtuk fel a figyelmet ezzel a jó hangulatú, játékos versennyel, amiben mindenki megtapasztalhatta, hogy a tudomány segít megfejteni az élet jelenségeit és ez nagyon izgalmas dolog – hangsúlyozta a játszóház kapcsán Erdei Ildikó. Az igazgatónőtól, aki a Talentum Tehetséggondozó Program a Szórványban projektfelelőse is egyben, megtudtuk azt is, hogy a projektnek további két eleme van a Tudományos játszóház mellett. Az egyik a Dr. Toró László Talentum verseny, amely középiskolásoknak szól, s amelynek jelenleg folyik az első, online fordulója, valamint a Talentum tábor, melyet általános iskolások számára szerveznek meg a nyári vakáció első heteiben.
A Tudományos játszóház tökéletesnek bizonyult arra, hogy egyszerre szórakoztassa és élményszerűen tanítsa a résztvevőket. A gyerekeket, akik a játék során a felfedezők szerepét kapták, a hat felsorolt tudományterület 33 tudományos műhelye várta az épület két emeletén. A feladatokat természetesen tanárok állították össze, de a lebonyolításban 52 középiskolás diák is segédkezett. A kisebbeket instruáló, vigyázó és ellenőrző szerepkör tanulságos élményt jelentett számukra is, hiszen egy kis időre a pedagógusokhoz hasonló helyzetben próbálhatták ki magukat. Így a tevékenység jó példája lett az egymástól való tanulásnak, az együttműködési és a kommunikációs készség fejlesztésének is.
A jó megoldásokért kapott pengőt közel háromszáz ajándéktárgyra válthatták be a gyerekek, tehát senki nem ment haza üres kézzel.
A Bartók Béla Alapítvány ezúton mond köszönetet a lelkes pedagógusoknak, akiknek köszönhetően játszva-tanulva töltöttek örömteli órákat a gyerekek az iskola épületében.
A program a Nemzeti Tehetség Program részeként valósult meg. Támogatók: Kulturális és Innovációs Minisztérium, Bartók Béla Alapítvány.