Konferencia a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából
Modernizáció és következményei a Bánságban
2016. november 26.
A Kolozsvári Akadémiai Bizottság – Bánsági Regionális Munkabizottsága által szervezett tudományos tanácskozásra az Új Ezredév Református Központban, Temesvár, Malomárok utca (Splaiul Morarilor) 1/B szám alatt kerül sor.
A rendezvény első részében 16,15 órai kezdettel Prof. Albert Ferenc: Bánság a modernizáció útján című előadását, majd Dr. Bodó Barna: Bánság, mint modernizációs közeg és Prof. Matekovits György a Lugoson született Dr. Nedelkó Döméről, a fogorvosi egyetemi oktatás és szakirodalom úttörőjéről írt előadását hallhatják a konferencia résztvevői. A továbbiakban Dr. Simó Attila: Ipari villamosenergia-átviteli hálózatok hossztávú dinamikus bővítése mesterséges intelligencia technikák segítségével című előadása a villamosságtechnika és a számítástechnika szoros kapcsolatát hivatott illusztrálni. Érdekes előadással jelentkezik Szövérdfi-Szép Zoltán, aki Társadalmi felelősségvállalás: bor és fogyatékosság kapcsolata című számtalan saját tapasztalatra és kezdeményezésre alapozott előadásában érzékeny társadalmi kérdésekre tapint rá. Dr. Jancsó Árpád: Széchenyi István közlekedésügyi megvalósításai a Bánságban című előadásban mutatja be a legnagyobb magyar bánsági tevékenységét, majd ezt követően 164 éves török uralom alól felszabadított Temesvár 1716-os ostromának előzményeit, magát az ostromot és a törökök kivonulását ismerteti „Iconographia Temesvariensis 1716” című könyvének bemutatóján.
A tudományos ülésszak második részében Dr. Magyari Sára: A munka és pénz nyelvi képe a magyar és román nyelvben címmel tart előadást, valamint Dr. Erdei Ildikó összegzi és elemzi az elmúlt években backcasting módszerrel kidolgozott a temesvári magyar közösségről készült jövőképeket. A továbbiakban Temesvárról indult fiatal szakemberek előadásait hallhatják az érdeklődők. Prof. Kovács Laura: Temesvári alapokkal a számítástechnika tudományos világában című előadásában vázolja fel eddigi szakmai pályáját a temesvári Bartók Béla Líceumból, a Műegyetemen keresztül a Bécsi Műszaki Egyetem Informatika karáig. Prof. Kovács Levente: Automatizálási módszerek az élettani és kórélettani folyamatokban címmel értekezik a szintén Temesvárról elindult professzor, akinek fő kutatási területe a számítástechnika fejlődése nyújtotta előnyök egészségügyi alkalmazásainak új dimenziói a modern orvoslásban.
Néhány szóban bemutatjuk a konferencia előadóit:
Dr. Albert Ferenc: középiskolai tanulmányait Aradon végezte, a kolozsvári Mezőgazdasági Intézetben szerzett diplomát. Egyetemi tanár, szociológus, közíró. A temesvári Szabad Szó belső munkatársa (1958-69). A 90-es évekbeli Szórványkutató Csoport vezetője, a temesvári Művelődési és Tudományos Szabadegyetem magyar nyelvű előadássorozatának oszlopos tagja. Az erdélyi magyarságot foglalkoztató politikai és társadalomtudományi írásait több folyóiratban is közölte.
Dr. Bodó Barna: a Sapientia Egyetem professzora, politológus. Kutatási területei: identitásfolyamatok, szórványhelyzet, etnikumközi kapcsolatok, regionalizmus, Bánság/Temesvár politikatörténete. Megjelent publikációk: irodalmi kötetek 3, szakkönyv 7, dolgozat 100, szakdolgozat periodikákban 99, szerkesztett kötetek száma 48, fordítás 3 kötet. Civil tisztség: a Szórvány Alapítvány elnöke és a Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetségének elnöke. Előadásában a Bánság, mint modernizációs tér szerepel, a Bánság mássága kerül bemutatásra. Európának ebben a térségében az utóbbi évszázadokban párhuzamosan zajlott a birodalmak felbomlása valamint a nemzet- és államépítés. A történelmi Bánságra nem az identitások harca, hanem a gazdasági verseny volt a jellemző – ez az alapja a román mondásnak: Csakis Bánság az első (Tot Banatu’ e fruncea!)
Dr. Matekovits György: a Temesvári Orvostudományi és Gyógyszerészeti Egyetem Fogorvostudomány Karán tanszékvezető professzor volt 2012-ig. Jelenleg a budapesti Dental Press Hungary Posztgraduális képzésében vesz részt. 15 szakkönyve jelent meg, ebből 5 magyar nyelven. A magyar szakfolyóiratokban megjelent szakcikkei száma meghaladja a 100-at, míg román és angol cikkei száma a 200-at. Sok mindennel foglalkozik, aminek az orvostudományokhoz köze van. Előadásában a Lugoson született dr. Nedelkó Döme, a magyar fogorvostudomány első professzorának élete, munkássága és jelenkori tisztelete kerül bemutatásra, aki azzal a megfogalmazásával, hogy „a stomatológia nem egy mesterség csupán, hanem az orvostudományok egyik ága” a Kárpát-medence magyarlakta vidékein kivette a fogorvoslást a kuruzsló bábák és foghúzó borbélymesterek kezéből.
Dr. Simó Attila – Tudományos kutatásait a Temesvári Műszaki Egyetemen, a Villamosenergetika Rendszerek Elemzése és Optimalizálása Kutatói Központban végzi, melynek keretein belül az ipari villamosenergia-átviteli hálózatok hossztávú kiterjesztésével, ipari elosztó hálózatok újrakonfigurálásával foglalkozik, ezekbe beépítve a dinamikus programozás elemeit és mesterséges intelligencia algoritmusokat.
Szövérdfi-Szép Zoltán teljes állásban fogyatékkal élő fiatalokat készít fel az önálló életre, tanítja meg nekik jogaikat és kötelességeiket, valamint támogatja őket, hogy függetlenül élhessenek. Ugyanakkor a londoni központú Wine and Spirit Education Trust iskola felsőfokú oklevelének birtokosa, Románia egyik legrangosabb borszalonjának szervezője, melyre idén harmadik alkalommal kerül sor Temesváron. Előadásában a fogyatékkal élők életminőségének javítását célzó programot fogja bemutatni a borszakma segítségével.
Dr. Jancsó Árpád – 1979-ben végezte el a Temesvári Műszaki Egyetem Vasút, Út-, és Hídépítő karát. Napi munkája mellett még az 1989-es forradalom előtt tartott nagysikerű, teltházas ismeretterjesztő előadásokat az akkori Kisenciklopédiában. Már diákkorában több cikket is publikált. 1990 után, minden szabad idejét hely- és technikatörténeti kutatásokra és munkák megírására fordította. Eddig 30 kiadvány egyedüli vagy társszerzője. Több nagyobb tanulmánya jelent meg gyűjteményes kötetekben, konferenciakiadványokban. Számos ismeretterjesztő cikk szerzője. Előadásában Széchenyi István bánsági közlekedésügyi megvalósításait mutatja be, majd ezt követően 164 éves török uralom alól felszabadított Temesvár 1716-os ostromának előzményeit, magát az ostromot és a törökök kivonulását ismerteti „Iconographia Temesvariensis 1716” című könyvének bemutatóján.
Dr. Magyari Sára – Partiumi Keresztény Egyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszékének adjunktusa, nyelvész, 5 könyv szerzője/társzerzője, 2 szótár szerkesztője, illetve társszerkesztője, több mint 50 szakcikk szerzője. Ezen kívül a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társaságának tiszteletbeli alelnöke, a Start – Tanácsadó és Továbbképző Iroda elnöke, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének nyelvész szakértője, a Román Rádió temesvári magyar adásában a Kívánj a szónak nyílt utat c. rovat vezetője, a Nyugati Jelenben Tisztán tudományos alapon – női szemmel c. rovat vezetője.
Dr. Erdei Ildikó – pszichológus, a temesvári Nyugati Tudományegyetem Pszichológiai Tanszékének óraadó adjunktusa, több szervezetpszichológiai tanulmány társszerzője, környezetpszichológiai és közösségfejlesztő projektcsapat munkatársa, a temesvári Bartók Béla líceum igazgatója. Előadásában összegzi és elemzi az elmúlt években backcasting módszerrel kidolgozott a temesvári magyar közösségről készült jövőképeket, mely egy olyan jövőkutatási módszer, amely egy kívánt jövőből kiindulva mérföldköveket állapít meg és vezeti vissza a lehetséges lépések sorát a jelenig. Tehát, az előrejelzéshez képest fordított logikát alkalmaz és így lehetségessé teszi, hogy a jelen gondolkodásának kereteiből kilépve feltárhatók legyenek a lehetséges cselekvési irányzatok.
Dr. Kovács Laura – a Bécsi Műszaki Egyetem Informatika karának az egyetemi tanára. Iskolai tanulmányait a temesvári Bartók Béla Líceumban végezte, majd a Temesvári Nyugati Tudományegyetem matematika-informatika szakán folytatta a továbbtanulást. A informatikai mesteri szakképzést a linzi Johannes Kepler Egyetem ösztöndíjas diákjaként fejezte be és 2007.-ben a linzi Research Institute for Symbolic Computation kutatóintézetben doktorált sikeresen. Poszt-doktori kutatóként a svájci EPFL Lausanne és ETH Zürich egyetemeken dolgozott, majd 2010-ben a Bécsi Műszaki Egyetem Informatika karán kezdte el saját kutatócsoportjának a felépítését. 2013-ban a svédországi Chalmers Műszaki Egyetem egyetemi docense, majd 2016 áprilisától a Bécsi Műszaki Egyetem egyetemi tanára. Kutatási eredményeinek köszönhetőn, 2014-ben megnyerte az európai kutatási központ fiatal kutatóknak járó kompetitív projekt-ösztöndíját, az ERC Starting Grant-ot, valamit a svédországi Wallenberg Alapítvány kutatási ösztöndíját.
Dr. Kovács Levente – Temesváron végzett a Bartók Béla Líceumban és a Temesvári Műszaki Egyetemen, ma az Óbudai Egyetem egyetemi tanára, a Neumann János Informatikai kar oktatási dékánhelyettese, valamint az Élettani Szabályozások Tudásközpont vezetője és az EU leginnovatívabb egyéni pályázatának, az ERC StG-nek 2015-ös nyertese. Fő kutatási területe a számítástechnika fejlődése nyújtotta előnyök egészségügyi alkalmazásainak új dimenziói a modern orvoslásban. A személyreszabott medicina, bizonyítékokon alapuló orvoslás, a döntéstámogató eszközök vagy a gyógyszeradagoló rendszerek ma új kutatási és fejlődési irányokat céloznak meg, melyek egyértelműen a mérnöki szabályozásokat, az automatizálás egészségügyi alkalmazását igénylik. A prezentáció ennek a területnek a fontosabb aspektusait mutatja be, konkrét példákkal szolgálva a cukorbetegség, a tumor-szabályozás, a hemodialízis és a biostatisztika oldaláról.
Kolozsvári Akadémiai Bizottság Bánsági Regionális Munkabizottságának nevében,
Dr. Nagy-György Tamás