A 2021-2022-es tanévben az Integratio Alapítvány másodszor szervezett Az én Temesvárom címmel tehetséggondozó programot a Bartók Béla Elméleti Líceum partnerségével a Nemzeti Tehetségprogram támogatásával. A programban résztvevő diákok különböző közös, majd kiscsoportos műhelyeken vettek részt, majd ki egyénileg, ki pedig csoportosan valósította meg a témához kapcsolódó ötletét, munkáját. Miután az első szakaszban az összes résztvevő diák meghallgatta a szakértők és mentorok előadásait, egy ötletbörzés műhely segítségéve minden diák elgondolkodhatott azon, hogy melyik ötlethez csatlakozik, melyik tudományterület vagy művészeti ághoz kapcsolódik és a mentorok irányításával elkészültek a portfóliók.

A médiatudományok mellett új témaként jelent meg az idén a mentális térképészet, külön műhelyben foglalkoztak a diákok azzal, hogy hogyan is alakul ki a városról alkotott képünk, hogyan gondolkodnak a különböző életkorú, foglalkozású személyek egy-egy bizonyos térről, mi minden befolyásolhatja ezt és hogyan is kutatható ez a terület. A projekt során a mentorok igyekeztek mindenki mentális térképére „új elemeket elhelyezni”, hiszen olyan új ismeretekről, történetekről tanult minden résztvevő, olyan helyszíneket ismertek meg, amelyek a magyar közösség értékalkotó tevékenységét mutatták be. Bizonyára, a projekt végére árnyaltabb városkép alakult ki a résztvevőkben. A Juventus hátlapján levő térkép jelzi ezeket a helyszíneket is.

Az előző évekhez hasonlóan, idén is igen kreatív, új ötletek kerültek elő és valósultak meg a mentorok: Balla Lóránt, Bartha Csaba, Erdei Ildikó, Fodor Enikő, Gergelyfi Beáta és Nüszl Erzsébet támogatásával. A kiscsoportos műhelyfoglalkozások saját élményű tanulásra valamint csoportmunkára is alkalmat adtak. A diákok nagy érdeklődéssel vetették bele magukat városunk helyszínei, jeles személyiségei és azok emberi kapcsolatai kutatásába, majd a mentorok irányításával elkezdődött a kutató- és alkotómunka.

Született néhány kutatás: Gáll Tamás az 1948-49-es forradalom városunkkal kapcsolatos személyiségeit, fennmaradt tárgyait kutatta és foglalta össze portfóliójában, Major Barna a temesvári szalvatoriánus közösség történetét kutatta és mutatta be, Csavar Dína pedig a Színház épületének a történetét foglalta össze.

Az rádiós interjúk sem hiányoztak: Fernengel Júlia a Borbély család tulajdonában levő bérház történetét kutatta, Oláh Anna pedig az Operaház magyar művészeit kutatta és kereste fel.

Az irodalom műhely tagjai, Andrásy Tamás, Berta Evelyn Boglárka, Bódis Abigél és Csata Dorottya, kreatív írásokkal készültek: képzeletbeli leveleket és naplórészleteket írtak valamint lehetséges korabeli híreket fogalmaztak meg. A csapat közös munkájaként megszületett a Temesvári románcok című kisfilm, mely főszereplői között megtaláljuk Ludwig von Beethovent, Ady Endrét és Gozsdu Eleket.

A képzőművészeti műhelyben Andrásy Tamás, Barabás Adél, Kuglis Albert, Papp Izabella és Ugron Tas együttműködésével pop-up könyv készült, Temesvár folyója, a Bega témával. Kuglis Albert és Andrásy Tamás izgalmas virtuális szabadulószobát készítettek a program során tanul ismeretek felhasználásával.

A munkákat május 31-én tekinthettük meg a program zárókonferenciáján, amit a Bartók Béla Elméleti Líceum multifunkciós termében tartottunk meg meghívottak jelenlétében, hiszen a zárókonferencia nyitott volt a nagyközönség számára is. A diákok bemutatták munkáikat, illetve a mentorok is elmondták a programmal kapcsolatos gondolataikat. A színvonalas, jó hangulatú konferenciát egy közös állófogadás követte.

Június végén a mentorok, a szakmai csapat és a programkoordinátor részvételével tartottunk egy szakmai napot, ahol megbeszéltük az eddigi tehetséggondozó programokat, visszajelzést adtunk egymásnak az eddigi munkákkal kapcsolatosan és tapasztalatcsere is történt. Időközben a munkák felkerültek a Temesváros honlap virtuális térképére. A szakmai nap során lezártuk idei tehetséggondozó programot.

Jövőben folytatjuk!